Kultúra

KULTÚRA

KULTÚRA

23.1.1945 - Oslobodenie obci. V tomto čase každoročné naši občania oslavujú výročie oslobodenia obci Sovietskou armádou.

V obci sa nachádza Kultúrny dom a jeho výstavba sa začala v roku 1975 a v roku 1977 bol dokončený a daný do prevádzky. Na slávnostnom otvorení mali účasť aj zástupcovia okresných orgánov, poslanci a občania, ktorí sa na výstavbe najviac podieľali.

Všetky kultúrne podujatia v priebehu roka sú realizované s tunajším súborom, ktorý sa postupne dostáva na vyššiu úroveň. V roku 1975 bol vytvorený a zorganizovaný spevácko - tanečný súbor, ktorý vystupoval nielen v našej obci na rôznych jubilejných podujatiach a výročiach, ale aj mimo obce.
 

V roku 1993 bol v Bratislave na Dňoch národnostnej kultúry, avšak vyvrcholením jeho činnosti bola účasť súboru na festivale Červená ruža v Ruskom Keresture v Juhoslávii v roku 1990 (viď foto vľavo hore).

Súbor v rámci tohoto festivalu vystúpil 4-krát, spolu navštívili Nový Sad, dedinku Nové Selo, Lemkivský festival v Ždini v Poľsku. Žiaľ, súbor z rôznych dôvodov v roku 1996 prestal pracovať ale začiatkom nového milénia pod vedením Silvie Sokolovej bol opäť obnovený.
 

Folklórny súbor Udolčanka vystupuje na rôznych slávnostných podujatiach na Slovensku.

FKs Udolčanka vydalo prvé hudobné CD svojho druhu na konci roka 2013. Bližšie informácie môžete nájsť sem.

Autor a foto: Ľuboslav Leško