Preskočiť na hlavný obsah
Združenie Milénium Údol
  • Domov
  • Novinky
  • Združenie
    • O nás
    • Daruj 2% dane
    • Kontakty a orgány
    • Aktivity
  • Obec
    • História
    • Samospráva
    • Osobnosti
      • Max Kurth
      • Irina Nevická
    • Kultúra
      • Folklórny súbor
      • CD Udolčanka
    • Šport
      • Futbal
    • Cirkev
      • Pravoslávna cerkov
      • Grécko-katolícka cerkov
    • DHZ
    • Príroda
      • Skalky pri Údole
    • Fotogaléria
  • Zaujímavosti
    • Dubný kameň
      • 2025
      • 2024
      • 2022
      • 2021
      • 2020
      • 2019
      • 2018
      • 2017
      • 2016
      • 2015
      • 2014
      • 2013
      • 2012
      • 2011
      • 2010
      • 2009
      • 2008
      • 2007
      • 2006
      • 2005
      • 2004
      • Turistická pečiatka
      • História JRD
    • Nárečový slovník
    • Historické mapy Údola
    • Historické mapy Hajtovky
    • Historické mapy Hromoša
    • Cyklo okruh AQUAVELO
    • Fotogaléria 1890-1989
    • Fotogaléria od roku 1990
    • Rusíni
    • Iné
  • Kontakt

Dubný kameň 2013 s medzinárodnou účasťou.

Je to rutinný výstup alebo bude niečo záživné? Stále je niečo nové a tento výstup bol zaujímavý nielen tým, že sme mali mladého turistu zo srbská Alexandra Srdanoviča ale atmosféra mala svoje čaro. Priemer bol niekde okolo 26 rokov a to nás veľmi tešilo.

Začíname ako vždy na“Danciku“ a pomaly sa k nám po ceste na vyšný koniec pridávajú ostatní. Každým rokom si niečo odnesieme z výstupu a tento rok to boli trekingové palice. Palice sú známe tým, že čiastočne odbremeňujú najviac zaťažované partie a samotné zaťaženie kolenného kĺbu znížia až o 30 percent. Vydali sme sa teda s pomocníkmi.

Bolo celkom zaujímavé pozorovať ako sme to používali ale zvykli sme si rýchlo. Bolo nás štrnásť a prvý krát sme šli bez sprievodcu Štefana. Našťastie nakreslil nám cestu kadiaľ ísť a kde odbočiť. Orientovali sme sa aj turistickou žltou značkou. Počas výstupu sme mali 4 zastávky a zvládli sme to za 2 hodiny a 10 minút. Bol to rekord!!! Dávno som sa tak dobre necítil a po hodine oddychu a suchšieho obeda sme vyrazili späť.
Únava sa začínala prejavovať až sme vystúpili z lesa a blížili sme sa k Údolu. Bolo 15 hodín a vonku 32 stupňov.

Vravíme si, vydržme ešte chvíľku a už bude iba dobre. A bolo tak. Pripili sme si na šťastný návrat a hostina začala. Neviem povedať, čo bolo lepšie – pivo alebo guľáš ale na oboch sme si pochutnali a sedelo sa do polnoci ako obvykle. Najviac sa teším, že mladých turistov je z roka na rok stále viacej, ktorí chcú vidieť a poznať našu nádhernú krajinu. Ďakujem.

Autor a foto: Ľuboslav Leško

  • Domov
  • Novinky
  • Združenie
  • Daruj 2% dane
  • Obec
  • Cirkev
  • Zaujímavosti
  • Dubný kameň
  • Nárečový slovník
  • Kontakt